Bjuråkersstämman 1956 -1989

Bjuråkersstämman 1956 – 1989

Inför Bjuråkers Hembygdsföreningens 60 års jubileum tillika Sveriges Hembygdsförbunds som firar 100 år 2016, har vi sammanställt en kortfattad historik över föreningens alla årliga program med de artister som har besökt hembygdsföreningen under dessa 60 år.

1956 var entré avgiften 2 kr, vilket kan tyckas vara väldigt lite, men då ska man komma ihåg att en arbetare tjänade bara omkring 6 kr/tim. på den tiden.


Vi har gjort den här historiska tillbakablicken helt ideellt. Vi har betalat alla utgifter själva, vi marknadsför Hembygdsföreningen med egna medel och vi publicerar det färdiga materialet utan krav på ersättning.

Vi frågade hembygdsföreningen om de tyckte det vi har gjort var värt något – det tyckte inte Bjuråkers Hembygdsförening – till skillnad från Norrbo och Delsbo Hembygdsföreningar där vi gjort samma sak – har valt att stödja vår verksamhet. Detta var 2016, sedan dess har de här sidorna varit nedsläckta. Är det inte värt något ska det naturligtvis tas bort. Nu gör vi ett nytt försök för att se om hembygdsföreningens syn på den här historiska tillbakablicken är densamma, eller om de möjligen har ändrat inställning och delar sina kollegors syn på vårt arbete.

Vi hoppas att de här sidorna ska väcka många trevliga minnen hos våra trogna  stämmobesökare.

Allt material i den här artikeln är skyddat enligt lagen om upphovsrätt och får inte mångfaldigas utan medgivande.

Läs om Bjuråkersstämman 1990 – 2020.


Läs om Bjuråkersstämman 2021 – 2024.

Använd sökfunktionen
Tryck ner Ctrl, håll kvar och tryck ner tangenten f och släpp. Nu kan du söka vad du vill i sökrutan upp till höger eller ner till vänster, beroende på vilken dator du har, kan du nu söka vad du vill i det här dokumentet.

Mejladressen till oss hittar du längst ned på sidan.

 

bh-218-1

 


bh-001-flagga

BJURÅKERS SOCKENFLAGGA 
Kommunvapnet visar i blått fält ett genomgående gallerverk med en fyruddig stjärna i varje fack, allt i guld. Bjuråkers sockenmärke förekommer på en kompanifana för Hälsinge tremäningar, tillverkad 1675 och numera förvarad på ett militärhistorisk museum i Köpenhamn, Tøjhusmuseet.

 


Historik

Bjuråkers Hembygdsförening bildades 1934.

Orsakerna till detta var flera dels låg det i tiden och många av hembygds-föreningarna i Hälsingland bildades på 30-talet. Här i bygden fanns en eldsjäl och hembygdskämpe, nämligen Jonas Jonsson, Änga. Det stundande kronprinsbesök i Bjuråker och 27 juni besökte kronprinsparet bygden. Då var det bra att välkomna med och genom en hembygdsförening.

Den 10 juni 1934 hölls ett sammanträde i sockenstugan, där det beslöts att bilda en hembygdsförening i Bjuråker. Detta, som det bl.a. stod i protokollet, för att bevara den gamla kulturen. Noteras kan att Bjuråkers Hembygdsförening bildades fem dagar före Delsbo Hembygds- och Fornminnesförening. Vid bildandet antogs de första stadgarna, 13 till antalet.

I stadgarna stod bland annat:
”Föreningen, vars verksamhetsområde är Bjuråkers socken, har till uppgift att
bevara och vårda minnena av gångna tiders andliga och materiella kultur, främja god byggnadskultur och skydda hembygdens natur, samt att hos det unga släktet väcka kärlek till hembygden och försöka sprida en allsidig kunskap om denna.
Medlemsavgiften ska vara 1 krona och ständigt medlemskap 25 kronor. Personer som på ett eller annat sätt gjort sig förtjänta om föreningen eller eljest på ett framstående sätt verkat för dess syften, kunna av föreningen väljas till hedersledamöter. Styrelsen ska bestå av sju ledamöter varav två kvinnor.

Redan vid det första sammanträdet 10 juni bildades en kommitté som skulle verka för att kronprinsparet blev hembygdsuppvaktad med bygdespelmän och dräktklädda. Under åren 1935-36 hölls ett antal sammanträden men sedan kom verksamheten att ligga nere till 1953. Orsaken till detta kan tyckas märklig, med tanke på den aktivitet och ambition som den gamla styrelsen på 30-talet visat.

Man kan dock finna en del av förklaringen i det faktum, att platsfrågan hade delat ledamöterna i flera läger, beroende på att bytänkandet tog överhanden. En annan orsak var naturligtvis andra världskriget som gjorde att befolkningen fick annat att tänka på.

bh-473-medl-kort-1935
En av de de första medlemmarna var redaktör Erik Wandenström


Föreningen nybildades 1953 med en ny styrelse. Så småningom ordnade man också platsfrågan för hembygdsgården. Platsen kom att bli Lithens backar. Platsen heter så därför att det har bott en soldat här en gång i tiden som hette Lithén. Man var dock inte ensamma om den här platsen. Det fanns i Bjuråker en Bygdegårdsförening som hade sökt förvärvsrätt på platsen. De hade också planer på att bygga en bygdegård vilket dock aldrig blev av. Hembygdsföreningen fick till en början arrendera platsen för den symboliska summan av 5 kr/år. Efter ett par år fick hembygdsföreningen överta halva området för sin egen del. Så småningom fick föreningen köpa hela  området sedan det stod klart att bygdegårdsföreningen inte skulle kunna förverkliga sina planer på en bygdegård. Därtill skänkte Gästgivare Johan Jonsson ett markområde i anslutning till det som föreningen redan hade. Dessutom köpte föreningen ett område av Mossar-Erik i Kyrkbyn och i slutet av 90-talet köpte man av Hudiksvalls Kommun ytterligare mark. Man skall dock komma ihåg att det här inte var en plats som var färdig att bebygga med de gamla hus man förvärvat. Här var då rena vildmarken. Många arbetskvällar ligger bakom det här utseende som platsen har idag.

Det var torsdagen den 30 juli 1953 som de första spadtagen togs till att röja och bearbeta området. Forngården invigdes 1956 den 26 augusti av landshövding John Lingman. Sedan dess har en hembygdsfest hållits här varje sommar. Nu hålls den alltid tredje söndagen i juli månad (Bjuråkersstämman).

Källa:
Bjuråkers hembygdsförenings hemsida

 

 

1956

Här kan du se Hembygdsföreningens bilder från bl. a. invigningen 26 augusti 1956

bh-011-1956-foto

bh-012-1956-foto
Troligen är bilderna tagna före invigningen 1956


bh-199-1956-program


HT 27 augusti 1956

1.000-tals trotsade hällande regn när Bjuråkers forngård invigdes.

bh-201-1956
Man fick en vision av Kina när man såg havet av paraplyer på gårdsplanen utanför Jens Ors gården. Bilden togs från en fönsterglugg i övre våningen på Frisbogården.

bh-200-1956
Landshövdingskan fru Karin Lingman tackar Sofiaflickan Berit Sigstedt för vacker gymnastikuppvisning.

bh-202-56 
En trio unga bjuråkersflickor i sockendräkt. Fr. v. Elvy Westerberg, Svedjebo, Ann-Marie Fredin, Tomsjö och Karin Westerberg, Svedjebo.


bh-329-1956
Den här glada tjejen har just sjungit solo här på spelmansstämman
Hennes namn var Birgitta Östberg och kom från Norrbobyn. Nu heter hon Norrgård i efternamn och det är hon som lånat ut bilden.

 

1957

bh-203-1957-program


bh-315-1957

Sofiaflickorna under fru Maja Carlguist ledning gav, som HT i går berättade, en bejublad uppvisning vid Bjuråkers Forngård på söndagen. På bilden härovan ses fru Carlquist tillsammans med fanbäraren Edvin Berg från Berge klädd i Bjuråkersdräkt.
Foto: Bror Jonsson

bh-013-1957-ev
Troligen 1957-58. Mannen i bakgrunden med hatt och slips mitt i bild är Albert Pettersson från Moviken
Foto: Bror Jonsson

 

 

1958

Före stämman

bh-197-58
Bilden ovan från minneshögtiden om Natan Söderbloms liv och gärning

bh-195-1958-program


HT 11 augusti 1958 B. J:son

Hembygdsfesten i Bjuråker ett strålande arrangemang

bh-196-58
3-åringe bjuråkingen Anders Westberg från Fagerfall och några andra festbesökare.

 

1959

 

bh-217-1959


HT 17 augusti 1959 av B J:son

2.000 personer besökte hembygdsfesten i Bjuråker

bh-198-1958 
De här små flickorna passade på att ge sig ut på egen hand och plocka blommor när farbror Cajmats talade som bäst. Båda är bjuråkersättlingar och har givetvis bjuråkersdräkt. De är t v Kristina Dahlström, Hudiksvall, 3,5 år och t h Elisabeth Andersson, Söderhamn, 4,5 år. Kristina är dotter till herr Börje Dahlström och hans hustru Elisabet. Elisabet Andersson har den inte helt obekante bilförsäljaren och tävlingsföraren Ivar Andersson med fru till föräldrar.

 

 

1960

 

bh-002-pr-1960


HT 27 juli 1960, sig. Ege

Hembygdsfest med folkdansare blev publiksuccé i Bjuråker

bh-283-1960
Hälsinglands Folkdansare och andra sockenklädda tågar in på Forngårdens område med Dellenbygdens spelmanslag i täten med fanbärare.
Foto: Gunnar Forsström

 

 

1961

 

bh-003-pr-61


HT 31 juli 1961 sig. Ege

Vackert väder lockade 2 000 till Hembygdsfest i Bjuråker

bh-004-1961
Uppmarschen mot Forngården med fanbärare och spelmän i täten åtföljda av 100-tals folkdräktsklädda och övriga kyrkobesökare

bh-313-gymnastik
Från vänster syns här Kurt Davidsson, Inger Johansson och Leif Kroon strax före gymnastikuppvisningen. Foto: Gunnar Forsström

 

 

1962

 

bh-205-1962


Strålande hembygdsfest i Bjuråker

bh-311-1962
I marschen från Bjuråkers kyrka till Forngården deltog spelmän, sockendräktsklädda samt en stor del ”civila”.

Foto: Bror Jonsson

bh-227-1962

bh-228-1962

bh-229-1962

bh-231-1962

 

bh-312-talare
Ärkebiskopinnan Brita Brillioth talar om Söderblom

Foto: Bror Jonsson

bh-232-1962
Ärkebiskopinnan Brilioth talar.

 

1963

 

bh-207-1963-program


HT  22 juli 1963. Reportage och foto: Eva

Festligt hembygdsfirande i Bjuråker, med landshövdingetal, spel och dans.

bh-314-1963-marchen
Flaggor fanor och spelmän

bh-284-1963
Landshövding Jarl Hjalmarsson flankerad närmast t. v. fru Hjalmarsson, längst t.v. fru Ringqvist, t. h. om landshövdingen disponent Gunnar Sundblad.

 

 

1964

 

bh-006-p-64


HT 13 juli 1964 Foto: Gunnar Forsström

2 000 besökte hembygdsfest i Bjuråker 
Albert Viksten-tal uppskattat inslag

bh-285-1964
Bygdespelmän med bl. a. riksspelman Nils Th. Olofsson i täten med åtföljande inslag av folkdräktklädda tågar in på festområdet.

bh-234-1964

bh-233-1964

 

 

1965

 

bh-209-1965


HT 19 juli 1965

Skolmuseum invigt i Bjuråker vid välbesökt hembygdsfest

bh-014.1965-bild
Avmarsch från kyrkan

bh-015-1965-spelmen
Spelmanslaget uppträder på festområdet

 

 

1966

bh-019-1966
Serveringen på Forngården 1966
Siggan och Pelle Danulf. Siggan blir uppvaktad på sin 50-årsdag

bh-018-1966
Stående bak från vänster. Brita Sundberg, Elsa Skelander, Greta o Lars Nilsson, Klockars, Annie Persson Tås, Brita Andersson, Näppänge, Thea Eriksson, Anna Strömberg, Sjövik, Anna-Lisa Wengelin med barnbarn och Siggan Olsson, Tjärna.
Sittande fr. v. Danulf mor, Pelle Danulf, Siggan Danulf födelsedagsbarn, Olle Danulf, Elisabeth Holmstrand, Nils o Maja Holmstrand
På golvet, halva ansiktet på Viveca Sundberg, okänd, Börje Eriksson, okänd.

bh-020-1966
Bortre raden fr.v. Siggan Danulf, Elisabeth Holmstrand, Maja o Nils Holmstrand, Brita och Folke Sundberg
Främre raden, okänd, och Viveca Sundberg

bh-021-1966
Bortre raden, okänd, Folke Sundberg och Ove Sundberg
Främre raden, Viveca Sundberg, Börje Eriksson, Olle Danulf och Lasse Skelander

bh-210-1966


HT 19 juli 1966. Text och bilder A. J.

Traditionsrik hembygdsfest i Bjuråker med nya inslag

bh-211-66
Avmarschen mot forngården med fanbärare och folkdräktsklädda i täten.

bh-316-1966-buskis
I backsluttningen fr. v. flickscoutchefen Kerstin Högberg, Nils Th. Olofsson, Hjördis Schymberg, Greta Olofsson och Tage Bilde.

bh-310-1966-par
Hjördis Schymberg och Tage Bilde

 

 

1967

bh-212-1967


HT 17 juli 1967 Stelin

Hembygdsfest i Bjuråker samlade 3.000 besökare

bh-213-67
Cecilia Bruce spelar några låtar till eget ackompanjemang

 

 

1968

bh-214-1968


Se film från Bjuråkersstämman 1968.


HT 22 juli 1968, B. J:son

Första folkdansstämman i Bjuråker samlade 4 000 personer trots regn.

bh-017-1967-h-w
Dir. Hans Westberg i talarstolen

bh-016-67-cecilia-bruce
Sång av Cecilia Bruce 

bh-321-1968-fyra
Komminister Thyselius omgiven av några gamla bekanta från Delsbo. Fr. v. Anna Olsson, Näsbyn, Marta Ohlsson, Oppsjö och Inga Svensson Näsbyn.

bh-009-68-bild
Bild ut HT. Absolut yngst i Bjuråkersdräkt var 2-årige Erik Dahlström här i famnen på sin mamma, fru Alice Dahlström. Pappan Heter Börje Dahlström och familjen bor numera i Hudiksvall.

bh-319-1968
Anders Jonsson, bryggarn, med Jens Ors i bakgrunden

 

 

1969

bh-215-1969


HT 21 – 22 juli 1969 B. J:son

Stämman i Bjuråker samlade 8 000.

150 dansare från hela Hälsingland deltog i folkdansstämman i Bjuråker

bh-024-1969


bh-027-69
I fyra olika dräkter … fr.v. fru Lilly Sundberg, Sundsvall (medelpadsdräkt), fru Brita Lind, Ljusdal,  (färiladräkt), fröken Greta Skoglund, Tallåsen (ilsbodräkt), fru Ingrid Nilsson, Bjuråker (rättviksdräkt).

bh-026-69
Nils Th. Olofsson vid blåsinstrumenten i musikrummet.

bh-322-1969
Den berömda Vingåkersdansen med de båda flickorna, som försöker charma en pojke dansas här medan en stor åskådarskara bänkat sig i gräset.

bh-030-69
Här är spelmän som kan hålla igång dagen lång. Anders Jonsson, ”Näs-Olle” Andersson, Håkan Lönnberg och Gunnar Eriksson, alla från Delsbo samt Kjell Åke Hamrén, Norrbo.

bh-318-1969-barn
Anders Ek, 6 år i Forsa-dräkt och Helena Ek, 15 månader, i delsbodräkt tar här igen sig i gröngräset. Foto: Bror Jonsson

bh-025-1969
Rektor Olle Eriksson, Järvsö (i delsbodräkt) med dottern Barbro och hustrun Ester.

 

 

1970

bh-031-70-program


HT 20 juli 1970 B. J:son

Tredje folkdansstämman fest för 12 000

bh-032-70
Flera tusen människor kantade vägen som brudparet red på från kyrkan till Forngården.
I täten gick spelmännen Britt Marie Swing och Sven Härdelin

bh-036-70

bh-320-1970-brudpar
Brudparet Lundell var grant utstyrd. Ett vackert inslag bland alla hembygdsklädda deltagarna i folkdansstämman.
Foto: Bror Jonsson

bh-035-70
Mycket folk följde högtiden på Forngården. Här är brudparet på väg genom folkmassan upp på dansbanan där kyrkkaffet hölls för bröllopsgästerna.

bh-323-1970-barn
Den här lilla söta tultan stal alldeles föreställningen för brudparet vid folkdansstämman i Bjuråker på söndagen. Tösen är knappt två år och heter Lisa Persson. Hon är från Friggesund och bär Bjuråkersdräkt.
Foto: Bror Jonsson

bh-324-1970-dansbanan
En här kan dansa, han. En motspänstig gosse på bröllopet måste bäras fram till bruden.
Foto: Bror Jonsson

bh-038-70
Här blev det först kyrkkaffe och tal av kyrkoherde Sverker Ågren innan det var dags för överlämnandet av brudgåvorna.

bh-033-70
Mesta applåderna kom när Bjuråkers Hembygdsförening överlämnade en vagga till brudparet. Här är det Harry Persson, Nils Holmstrand och Edvin Bergh som uppvaktar brudparet med gåvan.

bh-037-70

bh-034-70
Kent Landell, flygnavigatör och Ann-Gerd Högbom kanslist vid flyget i Söderhamn fann varandra på flottiljen. Här har de nyss blivit man och hustru Ann-Gerd klädd i ungmorsdräkten i en lugn och avstressad miljö miltals från dundrande flygplan.
Söderhamns Kuriren 20 juli 1970 Staffan Andersson

 

 

1971

Ht 16 juli 1970. Text och Foto Jan Olsson

Inför stämman

bh-039-71-b
Kalle Erikssons söner Börje och Bengt ses här, tillsammans med Petrus Jonsson. Det är dessa tre som byggt dansbanan, som skall utnyttjas ordentligt i helgen, hoppas man.


bh-043-71-program


HT 20 juli 1970. B. J:son

1800-tals vigsel och hembygdsfest blev en solig fullträff i Bjuråker

bh-039-71
Brudparet Jan Erik Pettersson, Rogsta och bjuråkersfödda Berit Olsson, Järvsö efter vigseln i kyrkan ridande upp mot Forngården med spelmännen i täten blev rena triumftåget där det hyllades av den mångtusenhövdade festpublik som kantade färdvägen.

bh-041-71
Bland en stor mängd av brudgåvor som frambars märktes konstverk, vävnader och en handgjord vagga. Här kommer vaggan.

bh-040-71Allmogespelmannen Nils Th Olofsson tv får hembygdsföreningens näverlur ar hr. Harry Persson.

bh-042-71
På den nybyggda dansbanan sitter brudparet Pettersson med tärnor och marskalkar i bakgrunden. Vigselförrättaren komminister Anders Olsson till vänster.

 

 

1972


HT 14/7 1972. Text och Foto Bror Jonsson

Inför festen

bh-047-72
Lilly Backlund, Stråsjö, kommer att baka tunnbröd under festen. På tisdagskvällen höll hon på att feja i bakstugan och där står hon vid bakugnen med den stora ungskvasten av färskt tallris, som hon nyss gjort i ordning. Hon håller styvt på traditionen och bakar tunnbröd varje år hemma hos Berg-Pelles i Stråsjö, den enda av Stråsjögårdarna, som fortfarande har en egen bakstuga i bruk.

bh-048-72-nona
Jonas Jonsson i Tjärna – mera känd som Nona – med några dyrbara plåtmynt under armen.

 

bh-044-1972-pr


Söderhamns Kuriren 19 juli 1971. Text och bild Robert Söderström

Folkdans och hemslöjd samlade 15 000 i Bjuråker

bh-046-72 
Sven Härdelin stampade igång uppspelningarna på stora scenen. Sven är gammal i gården vid det här laget och har vanan inne.

bh-045.72 
Linberedning tilldrog sig stort intresse. Den sköttes av Inez Strand, Västerstråsjö, hennes mor Hildur Borg och Anna Syd, Friggesund.


Från vänster. Göran Skölén, Sören Rydgren och Tommy Hansson, Norrbo.

 

 

1973

bh-049-1973-pro


HT 16 juli 1973 Text och bilder Bror Jonsson

Gammaldags slåttergille på Bjuråkersstämman

bh-052-73
Paraplyer skyddar inte enbart mot regn. De är bra skydd mot solens brännande strålar också. Det visades vid Bjuråkers-stämman i söndags, då åskådarna gjorde allt för att söka skugga. Svettigt i solskenet hade däremot tonårsdansarna, som här uppträder på dansbanan.

bh-050-1973
På folkdansstämman var ”slåttergille anno 1800” temat. Man hade bemödat sig om att alt skulle vara så tidsenligt som möjligt – även kläderna var av äkta 1800-talssnitt.

bh-051-73
Skörden är bärgad, arbetet över. Nu vidtar festen. Men först dansar man skördedansen.

bh-053-73
Makarna Marianne och Gunnar Ahlqvist är nyblivna ”världsmästare i hambo” – nu står de själva i spetsen för Folkdansstämman i Bjuråker.

bh-054-73
Margot Öjemark, keramiker, vid drejskivan samlade många intresserade omkring sig.

bh-055-73
På stämman slogs ett slag för bygdens gamla hantverk. Här visas prov på linspinning

bh-056-73
Kjell Persson visar sin räfserska, Birgitta Olsson hur man slipar lien.

 

 

1974

bh-058-1974-pro


HT 22 juli 1974 Text och Foto Sven-Erik Jonsson

Bjuråkers hembygdsförening fyller 40 år och arrangerar sjunde folkdansstämman

bh-059-74
Efter högmässan, som traditionellt inleder hembygdsfesten följde avmarschen till forngården med fanor och fiolspel i täten

bh-061-74
Ljusdals spelmanslag tågar in

bh-261-1974
Knallen Anders Nordlund (med hatten) fick också vara med och dansa. Här dansar han snurrbock tillsammans med Ljusdals folkdanslag.
Foto: Sven-Erik Jönsson

bh-262-1977
Buskspel…dans…och vackra kläder. .
Foto: Sven-Erik Jönsson

bh-060-74
Hildur Borg kan konsten att spinna

bh-062-74
Bland hantverken märktes linhanteringen. Här är Inez Strand i full färd med linberedning.

 

 

1975


HT 18 juli 1975, av Sven-Erik Jönsson

Inför stämman

bh-075-75
Förberedelserna inför folkdansstämman i Bjuråker har pågått hela veckan. I tisdags hittade vi Anna Andersson, Anna Strömberg, Brita Andersson, Siggan Danulf och Anna Andersson i full färd med tillverkning av ostkaka.


bh-063-1975


HT 22 juli 1975, pH

BJURÅKERSSTÄMMA – VILKEN FOLKFEST

bh-064-75

bh-065-75

bh-066-75
Mamsellernas dräkter är 200 år gamla. Men karamellerna är nygjorda.

bh-069-75
Många kommer till Bjuråkersstämman för buskspelets skull. Det var dragspel här och stråkar där och en skön symfoni av gamla låtar bak stugknutar och uthus. Här en grupp som tidigare spelat inför TV-kameror men nu låter stråkarna vila. Bjuråkersstämman är på väg att uppmärksammas i stora sammanhang.

bh-072-75
Lilly Backlund, Stråsjö kan konsten att baka tunnbröd. Tillsammans med Agda Skoglund, Holmberg, bakade hon allt vad tygen höll på söndagseftermiddagen. Men det räckte inte långt. Allt gick åt till den intilliggande serveringen av potatis och sotare.bh-073-75
– Nej det är inte Budda eller någon annan stor Österns man. Det är skräddarmästaren Herbert Leek, Friggesund, 71 år, som visade den gamla skrädderikonsten och berättade med stor inlevelse.

bh-067-75
Tvättgummorna var många vid denna hembygdsfest. Byggnadssnickaren Axel Eriksson, Ängebo tar sig en pratstund över den nyhängda tvätten med Brita Sundell. Månde lite kärleksgnabb.

bh-070-75
Är det någon som har smutsiga mattor … frågade Torborg Bast, Bjuråker. Hon kanske hjälper Er. Vid Bjuråkersstämman skurade hon med väldig fart och log så snällt.

bh-074-75
Var säker om att Per Rahm, Brännås kan tröska råg med slaga. Han har både stilen och tagen inne även om det var länge sedan sist.

bh-300-1975-slaga
Slagtröskning förekommer knappast numera, sedan maskinerna gjort sitt intåg i jordbruket. Hembygdsföreningen i Bjuråker vill gärna visa hur det gick till på farfarsfars tid.
Foto: Sven-Erik Jönsson

bh-068-75
Två getfarmare i Björsarv hade flyttat ned till de stora festligheterna i det centrala Bjuråker för här skulle mjölkas och säljas getost. Det var värre än på Skansen. Det är Björn Lundén som mjölkar stående och Lilian Hansson vid getens huvud. Tillsammans har de 20 getter.

bh-071-75
Som barn hade vi fem getter berättar Nora Gjertz, Fors, Hälsingtuna och låter den varma getmjölken sig väl smaka som Björn och Lilian bjuder på.

 

 

1976

HT 16/7 1976. Sven-Erik Jönsson

Före stämman

bh-076-76
Annie Persson börjar bli van det här med ostkaka. I fjol tillverkades ostkaka av 1.200 liter mjölk men det tog slut redan tidigt på eftermiddagen.


bh-077-76-pro


HT 19 juli 1976 Text: Sven-Erik Jönsson Foto: Lasse Sundin och S-E Jönsson

En solig Bjuråkers-stämma med 8 000, 10 000, 12 000 …
Ingen vet hur många som kom

bh-296-1976
Bjuråkersstämman var som alltid en stor fest för såväl spelmän som folkdansare. Bland dansinslagen gjorde de yngsta folkdansarna en mycket populär uppvisning med fart och fläkt.
Foto: Lars Sundin

bh-078-76
”Polkan går”, var uppvisningen titulerad och Svenska Ungdomsringen, som för övrigt var medarrangör av festen, svarar varje år för en dansuppvisning och även i år hade Knut Lehman och co lyckats skapa ett trevligt och uppskattat program.

bh-079-76
Karamellmamsellerna var iklädda dräkter från ett svunnet sekel men karamellerna var nygjorda.

bh-080-76 
– Ingenting går upp mot folkdansstämma i Bjuråker, sa kyrkoherde emeritus Sverker Ågren.

bh-082-76
Bjuråkersstämman är en folkdansstämma. Men fiolerna finns med och då blir det buskspel. Här är det musik på vedbacken.

bh-298-1976
I bakstugan visade Agda Skoglund och Valborg Bergström hur det förr gick till att baka tunnbröd.

bh-264-1976
Här finns det vatten på ungefär 4 meters djup, hävdar Einar Lind, Harmånger, sedan han gått en stund med slagrutan.

bh-081-76
På vallen visades getskötsel och där förekom också tillverkning och försäljning av getost.

bh-299-1976
760719 Polkan går och stråktaglet snor på solig Bjuråkers-stämma. 8000, 10.000, 12.000 Ingen vet hur många som kom.

bh-230-1976
Maria Persson från Tormyra och Norrbo och Anna Högström

 

 

1977

bh-085-1977-program


HT 18 juli 1977. Text och Foto: Sven-Erik Jönsson

Bjuråkersstämman besöktes av 7.000 personer

bh-086-77
Kortegen har lämnat kyrkan och marscherar mot Forngården

bh-265-1977-samling
Det inledande allspelet innehöll bland annat Trollens brudmarsch, som lyckades hålla regnet borta större delen av eftermiddagen.
Text o Foto:Sven-Erik Jönsson

bh-087-77
Det spelades i buskar och i folkhopar, ja överallt hördes de vackra tonerna

bh-294-1977

bh-088-77
Mjölkkorna var intressanta för många på vallen vid Forngården

bh-266-1977
Hur man kärnar smör visade Gunhild Andersson.
Foto: Jan Olsson

bh-089-77
Britt-Mari Swing mottar Hälsinge-hambons stipendium av Lars Hansson.

bh-092-77
Britt-Mari Swing fick årets Hambo-stipendium.

bh-297-1977
Aron Bruhn var en av dem som ställde upp och arbetade på Forngården på torsdagskvällen trots det ostadiga vädret. Foto: Sven-Erik Jönsson

bh-293-1977
Nelly och Folke Östlund från Horndal bjuder på extralåtar vid tallarna

bh-093-77
Det kom många människor till folkdansstämman i Bjuråker, men många lämnade festen när regnet kom och missade just det det här programinslaget. Från stäva till mejeriprodukt.

 

 

1978


HT 13 juli 1978, av Jan Olsson

Före stämman

bh-094-78
Mjölk, mjölk och åter mjölk. Sammanlagt går det åt 1.000 liter när man gör ostkaka inför den traditionella hembygdsfesten i Bjuråker. Här är det Maja Eriksson som ”Stälper” i mjölk i en stor kittel.

bh-095-78
Ostkakan har som vid alla andra arrangemang en given plats. Och åtgången är stor. Två dagar före festen är det medlemmar i föreningen som färdigställer delikatessvaran.
Fr. v. Siggan Danulf, Ingrid Bladin, Maud Medin, Anna Strömberg, Anna Andersson och Maja Eriksson.

bh-096-78
Bjuråkers Hembygdsförening firar 25 år. Som vanligt till hembygdsfesten hjälps medlemmarna åt med att städa och pynta. På bilden fr. v. Helmer Nylander, Anna och Bertil Sundberg.


bh-097-1978-program


HT 17 juli 1978, av Jan Olsson

Bjuråkersstämman växer och växer …
I år var det jubileum och publikrekord

bh-098-78
Svenska Ungdomsringens uppvisning av de allra yngsta folkdansarna, här på tunet vid Bjuråkers Forngård.

bh-099-78
Torborg Basth, Bjuråker rör här i en kittel med mjölk. Det skulle så småningom bli ost. Allt detta visades vid söndagens fest på Bjuråkers Forngård.

bh-101-78
Hur man kärnar smör visade Gunhild Andersson.

bh-102-78
PÅ Bjuråkersstämman slogs det nytt publikrekord. Drygt 10 000 personer lyssnade till allmogemusik och tittade på folkdans. Publiken fick även se hur man klipper får.

bh-292-1978
Tre verkliga veteraner inom Hembygdsföreningen förärades denna dag gåvor. De var alla med när föreningen återuppstod för 25 år sedan.
Fr. v. hedersordförande Ivar Ringqvist, Anna Andersson och Erik E Eriksson.

 

 

1979

HT 12 juli 1979, av Jan Olsson

bh-103-79
Bjuråkersstämman på söndag, bjuder som vanligt på ett späckat program. Bl. a. gästas man av ett 50-tal personer från Bondeungdomslaget från Nidaros i Trondheim.
Inför stämman finns mycket att förbereda, bland annat tunnbrödsbakning. HT fångade denna bild när Stina Norin och Anna Sundström, båda från Bricka i Bjuråker arbetade i bakstugan på Forngården.


bh-104-79


HT 16 juli 1979 Text: Jan Olsson Foto: Bengt Söderberg

När regnet upphörde kom publiken

10 000 på Bjuråkersstämman

bh-105-79
I tåget från kyrkan till forngården återfanns den svenska och norska flaggan samt Bondeungdomslagets fana och Bjuråkers Hembygdsförenings.

bh-295-1979Bondeungdomslaget från Nidaros, Trondheim gjorde mycket fina framträdanden. Spelmän, sångare och dansare.

bh-287-1979
Hantverksvisningen på årets Bjuråkersstämma omfattade bultning, varpning, tränning, trasklippning och knytning av solver. För det svarade duktiga Bjuråkerskvinnor.

bh-249-1979
Repslagning – en konst som utövades av Petrus Jonsson och Per Östberg

bh-289-1979
Karin Bergström, bosatt i Delsbo med dottern Lisa mumsade på jordgubbar och tjockgrädde.

bh-290-1979
Johannes Söderberg från Bergsjö är en trogen gäst på Bjuråkersstämman. Men det måste vara paus i allt spelande. Vad passar väl då inte bättre än kaffe?

bh-288-1979
Gammaldags taktäckning med spån demonstrerades av Stig, Ivar och Arne alla med efternamnet Karlsson.

bh-291-1979
Är det spelmansstämma i Bjuråker så nog hittar man de här herrarna.
Fr. v. Lars Larsson, Hög, 80 år och Erik Lind, Arbrå, 78 år i sin högtidsdräkt med hög hatt.

 

 

1980


HT 17 juli pH

Inför stämman

bh-113-80Hembygdsföreningens ordförande Helmer Nylander till vänster här samlad inför de förberedelser som är nödvändiga innan stämman på söndag.

bh-114-80
Rent och nyskurat inför söndagens Bjuråkersstämma. Anny Persson, Tå och Astrid Olsson, Havra med skurborste och skurtrasor.


bh-219-1980


HT 21 juli 1980 Text och bilder: Per-Ludvig

Över 17 000 på Bjuråkersstämman

bh-115-80
Miniatyrupplagan av Dellenbygdens folkdanslag framförde ett uppskattat uppvisningsprogram. Bland annat dansade ungdomarna hälsingedansen ”Kristin, Kristin”. Vad månne bliva av dessa unga dansare.

bh-116-80
Plötsligt dök en helt oannonserad trio upp på Bjuråkersstämman. En fiskare, en kolare och en jägare. Här har de slagit sig ner för kaffekokning. Vilka som fanns bakom maskerna avslöjades aldrig, men det lär ha varit riktiga ”proffs” inom sina gebit.

 

 

1981


HT 16 juli 1981 Jan Olsson

Inför stämman

bh-117-1981
Bjuråkers Hembygdsförenings ordförande sedan drygt fyra år tillbaka, Helmer Nylander, vandrar mellan de gröna björkarna på forngården. På söndag är det dags för den 25:e stämman. Innan dess ska mycket vara klart – och en vandring runt i det vackra området löser alla problem.

bh-118-81
Anna Sundström har laddat ugnen med ännu en tunnbrödskaka. Det går åt flera hundra under stämman.


bh-220-1981


HT 20 juli 1981 Text och Foto: Jan Olsson

25:e Bjuråkersstämman slog alla tidigare rekord

bh-119-81
Med fanbärare i spetsen gick marschen från kyrkan till forngården när Bjuråkersstämman i helgen 25-års jubilerande. Förutom ett digert program som gjorde succé sattes publikrekord. Vad sägs om 20.000 människor?

bh-124-81
Brage Folkdanslag från Wasa i Finland framförde ett spel om hur ett Österbottniskt bondbröllop förr i tiden kunde te sig. Ett Uppskattat inslag i programmet.

bh-122-81
Iggusundsgänget med Janne, Britt-Marie, Kjell-Åke och Östen var stämmans höjdpunkt. De fick de tusentals besökarna med sig i allsång. Vilken Stämning!

bh-286-1981
Inez Strand visade publiken hur man kärnar smör.

bh-121-81
Inne i danslogen återfanns Margot Öjemark från Ingalunda Gård i Hedvigsfors. Hon drejade och visade sina vackra färdiga alster i lera.

bh-268-1981
Tröskning hörde till begivenheterna denna vackra söndag i Bjuråker. En kultändarmotor drev det uråldriga tröskverket.

bh-125-81
I varje skogsglänta stod ett spelmanslag


bh-326-1981
Elon Torsell, dragspel och Greta Skoglund fiol. Foto: Olle Gudmundsson
Bilden utlånad av Greta Skoglund

 

 

1982


HT inför stämman av Jan Olsson

Före stämman

bh-126-1982
Ett nytt inslag vid ”brakfesten” i Bjuråker blir en uppvisning i hur skogsavverkning gick till före den stora mekaniseringen, sägen Helmer Nylander. Men mer vill han inte avslöja om det numret. Ett överraskningsmoment måste finnas.


bh-127-82-program


HT 19 juli 1982 Text och Foto: Jan Olsson

15.000 på Bjuråkerstämman

bh-267-1982
Tusen och åter tusen människor samlade framför scenen i strålande sol.

Underhåller succéartat gör Iggesundsgänget.

Se film från Bjuråkersstämman 1982.

bh-132-82
Tätast var det när Iggesundsgänget uppträdde på stora scenen

bh-269-1982-cittra
Arne Andersson från Vallsta var säkert ensam med sitt udda instrument i Bjuråker denna söndag. Klangen från cittran spred sig vackert i skuggan av furorna.

bh-130-82
11-åriga Carola Jonsson från Hudiksvall, deltog intensivt i buskspelet med sin nyckelharpa. Hon hängde med på de flesta låtar.

bh-270-1982-olle
Gök-Olle Jonsson från Västansjö, demonstrerade ett snart utdöende hantverk, nämligen bandpåläggning. Intresset för just de olika hantverksvisningarna var stort även i år.

bh-133-82
Hela kvartetter i folkdräkt fanns det inte så många av på Bjuråkersstämman

bh-134-82
Det var mycket folk i år på Bjuråkersstämman och de flesta stannade länge

 

 

1983


HT 14 juli 1983 – Jan Olsson

Inför stämman

bh-135-1983
Innan en stämma kan hållas krävs förberedelser. Och då kommer medlemmarna till nytta. Och ställer upp för den goda sakens skull – det gör de sannerligen. Här har några samlats för gruppfoto. På söndag blir det drygt 250 frivilliga krafter som är i rörelse.

bh-136-83
Gunbritt Eriksson har upplevt bjuråkersstämman sen unga år. I år gör hon en insats i tunnbrödsbakandet som kommer att pågå även under stämman. Foto: Anders Kockum


bh-221-1983


HT 18 juli 1983 Text och Foto: Jan Olsson

Hälsinglands folkfest nr 1 Bjuråkersstämman!

Uppskattningsvis besökte 20.000 människor stämman

bh-271-1982

bh-137-83
Hallstein och Dag Finn, mästare i norsk hallingdans, hörde till det stora dragplåstret vid den 17:e Bjuråkersstämman som samlade upp emot 20. 000 människor.

bh-272-1983
Åsa Jinder, upplandstjej och riksspelman på nyckelharpa, gladde många stämmobesökare.

bh-139-83
Gunhild Andersson kärnar smör på vallen vid Bjuråkers forngård

bh-140-83
En handgjord pump i trä provas av några unga.

bh-141-83
Torborg Basth serverar lunchdricka på löpande band. En god dryck i hettan.

bh-317-1983
En verklig entusiast av fiolmusiken. Glasögonen han han skjutet upp i pannan. Solen gassar och värmer. Foto:Jan Olsson

bh-143-83
Vid sidan av ostkakekön satt denne dragspelande herre och trivdes.

bh-144-83Bjuråkersstämman – sommarens höjdpunkt!

 

 

1984

bh-222-1984


HT 16 juli 1984 Text och Foto Jan Olsson

Bjuråkersstämman – en fest för ögat

bh-253-1984
En traditionell, men alltid lika vacker bild från Bjuråkersstämman. Det annorlunda var inslaget av flaggorna. Vid den svenska vajade den amerikanska och stiliga flaggan från Kansas.

bh-263-1984-regn
En bild från Bjuråkersstämmans inledning. Paraplyer i massor åkte upp för att skydda. Men snart kom värmen och ordningen var återställd.

bh-163-84

bh-257-1984
Brage folkdanslag från Wasa i Finland hörde till huvudattraktionerna vid årets Bjuråkersstämma. Bl.a. spelte de upp hur ett äkta bondbröllop kunde gå till förr i tiden. På bilden ses brudparet omgivna av vänner och spelmän. Foto: Jan Olsson

bh-167-84
En av deltagarna från det amerikanska folkdanslaget som gästade Bjuråkersstämman blåser i näverlur.

bh-254-1984-dans
De amerikanska folkdansarna från Kansas gjorde succé. Bl. a. framförde de prov på sina egna danser, däribland till Elvis-musik. Ett annorlunda, men givande inslag. Det tyckte åtminstone publiken som överöste dem med applådåskor.

bh-255-1984-danslekar
Dellenbygdens barndanslag gjorde ett bejublat uppträdande trots att det regnade. Med leende läppar fick de orosmolnen att ge med sig och solen värmde. Foto: Jan Olsson

bh-258-1984
Tre personer med mycket gemensamt. Fr.v. Bjuråkers Hembygdsförenings ordförande Helmer Nylander som bl.a. hyllades för sina insatser. Föreningen hyllades av Norrbos ordförande Ann-Christine Eriksson och Delsbos Albert Färlin. Det gemensamma för dem är att varje år organisera stämmor. Foto: Jan Olsson

bh-164-84 
Hälsingesången klingade vackert ut över forngårdsområdet och den mångtusenhövdade publiken då Åsa Hedenskog lät sin stämma ljuda.

bh-165-84
Systrarna Norrgård från Friggesund. Agneta och Monica sjöng till ackompanjemang av Hjalmar Jonsson

bh-146-84
Riksspelman Thore Härdelin med glimten i ögat – drar en låt samtidigt som han beundrar de skrudade sommarflickorna med felorna.

bh-149-84
Dragspel hör till stämmorna. Det tycker man åtminstone i Bjuråker. Här en bild från buskspelet där dragspelen var många.

bh-256-1984-buskspel
Peter 2 år håller sig än så länge till nappen. Men nog hägrar ett litet dragspel. Inte minst bjuråkerssonen Ivar Hanssons lilla Magdeburgare (han har tre stycken med olika durer med sig) och det är Gustav Blomkvist, Uppsala, tidigare Nianfors, som trakterar det stora spelet.

bh-148-84
Folkdräktsparad av Bjuråkersdräkten i olika skepnader. Fr. v. Rut Karlsson, Margitta Persson, Carin Sandin och Karin Nilsson.

bh-259-1984
Visning av hantverk tilldrar sig alltid stort intresse. Här är det hässjevirke som tillverkas.
Foto: Jan Olsson

bh-260-1984-vallen
På vallen puttrade det friskt. Bl. a. kokades hummeldricka, pank och färskrost. Och så tjärnades det smör m.m. m.m.

 

 

1985


HT 19 juli 1985 – Jan Olsson

Inför stämman

bh-150-1985
Helmy Fredin och Mona-Lisa Larm, två damer som i mångt och mycket ansvarar för att köket ska fungera under stämmodagen nu på söndag, har bråda dagar. Hembygdsföreningen har under några intensiva veckor egenhändigt gjort 800 kilo ostkaka.


bh-151-85


HT 22 juli 1985 Text och Foto Jan Olsson

Först öste regnet ned – men solen kom och 9 000 besökare

bh-273-1985-scen
På scenen återfinns spelmännen. Gömda för regn. En tom dansbana och tomma blöta bänkar. En bild från årets Bjuråkersstämma när den inleddes. Efter några timmars intensivt regnande var dock bilden en annan. Då gassade solen och publikhavet var ett faktum.

bh-309-1985-ensam
Mikael Nilsson från Norrköping gömmer sig under paraplyet. På axeln hänger fiolen väl gömd från det blöta. Mikael är en trogen gäst på Bjuråkersstämman. I år var det dock i blötaste laget. Han hade dessutom tältat natten innan.

bh-154-85
Den här mannen skydde inte nederbörden. Med bälgaspelet underhöll han, samtidigt som några genuina Bjuråkersbor på gammalt sätt, kokade kaffe i en burk över öppen eld, talade jaktminnen och skrattade.

bh-274-1985
Erik Strandberg var med på Bjuråkersstämman och deltog i hantverksvisningen. Han demonstrerade hur man för hand klyver spån, som skall läggas på tak.

bh-156-85
Britta Sundell visar hur det förr i tiden gick till att koka pank och färskost. På bilden ses besökarna Margareta Pettersson med döttrarna Linda och Malin. De hade rest från Uppsala för att hälsa på bekanta. Med finns även barnens kusin Helena Olsson, Delsbo.



Ivar Hansson Havra, Bjuråker.  Foto: Bonny Sjöblom



Foto: Bonny Sjöblom



Foto: Bonny Sjöblom



Foto: Bonny Sjöblom



Foto: Bonny Sjöblom



Foto: Bonny Sjöblom



Foto: Bonny Sjöblom



Foto: Bonny Sjöblom

 

 

1986

bh-157-1986


HT 21 juli 1986 Text och Foto Jan Olsson

Den lilla stämman har blivit stor

I strålande högsommarväder samlades uppskattningsvis 25.000 människor

bh-275-1986
Spelmän och stämmobesökare, med fanbärare i spetsen, anländer till Bjuråkersstämman – den 30:e i ordningen.
Foto: Jan Olsson

bh-307-1988
Folkhavet var tjockt – Bjuråkers-stämman har blivit den största i Hälsingland

bh-159-86

En boliviansk grupp underhöll.

bh-160-86
Den gamla spånhyveln imponerade besökarna på Bjuråkers-stämman.

bh-162-86
Annie Persson kärnar smör. (Foto: Stefan Westerlund)

bh-308-1986
Örjan och Monica tog igen sig mellan spelningarna.
Foto: Jan Olsson

bh-276-1986
Alla ville ha ostkaka. Folk stod tålmodigt i enorma köer för att få en eller två portioner av de 5000 som fanns till försäljning.

 

 

1987

bh-169-1987


Söderhamns Kuriren 20 juli 1987 – Per-Ola Hoffsten

Publiksuccé för Bjuråkersstämman

bh-170-87
Enligt chefen för biljettförsäljningen, Rune Lööv, var det publikrekord i år. Redan klockan 16 hade uppemot 20 000 besökare passerat grindarna, vilket kan jämföras med förra året, då man hade 15-20 000 allt som allt.

bh-171-87
Korgmakaren lockade mycket publik. Det gjorde även de andra hantverkarna; tunnbrödsbakarna, trätäljarna, tröskarna, messsmörskokarna, knypplarna med flera.

bh-172-87
I Jens-Ols stugan satt Ingrid Holmkvist (närmast) och demonstrerade delsbosöm och bredvid henne knypplade Bitte Eriksson för fullt.

bh-174-87
Uppe på gräskullen satt man och lyssnade på den musikaliska blandningen som kom från scenen. Det är nog bäst att puffa lite i pipan innan man går ut bland buskarna och spelar på sin klarinett.

bh-173-87
Varma sotare med het potatis äts på löpande band. Bland röken och potatiskokarna är det svårt att inte bli sugen på en tallrik.

bh-306-1987-mat
Mmm det är gott med glödstekt strömming med potatis, nybakat tunnbröd och svagdricka. Ella Lind från Sidskogen, Järvsö, njuter av maten från en vedkubbe.
Foto: Stefan Wiklund

bh-305-1987-vallen
Torborg Basth lagar Pank (rörost) i en kopparkittel som hängde över elden.
Foto: Stefan Wiklund

 

1988

bh-177-1988


HT 18 juli 1988 – Text och Foto: Jan Olsson

Bjuråkersstämman slog publikrekord

17 000 trotsade regnet

bh-182-88
Dansare från Älvkarleby folkdansgille i Uppland, gjorde ett bejublat framträdande.

bh-306-1988
Vissångare Lars-Åke Melin från Indal, oanmäld gäst vid Bjuråkersstämman, möttes av applådåskor för sina vistolkningar.

bh-178-88
En översiktsbild från Bjuråkersstämman i söndags. Det vittnar om den stora publiktillslutningen, trots regnet. Närmare 17.000 personer besökte festen.

bh-181-88
Här var det stråkar och bälgaspel.
Är del Liv-Anders polska som är på gång i detta spelgäng med bl. a. Tord Åkerlund, Stockholm, Per Johan Ringqvist, Ivan Palovaara, Bryngel Hansson, Bruno Frank …

bh-251-1989
Signe Celander från Gnarp, deltog aktivt i buskspelet med sin cittra.
Foto: Hilding Lindh

bh-250-1988
Harry Persson och Gösta Eriksson på trappan till Jens-Ors stugan där Gösta är född.

 

 

1989

bh-183-1989


HT 17 juli 1989 Text och bilder, Jan Olsson

bh-184-89
Marschen från kyrkan till forngården bestod av uniformerad polis som banade väg för spelmän, dräktklädda och övriga festbesökare.

Folkmusik i all ära – men här stal buggarna föreställningen

bh-225-1989
DDK – det står för Delsbo Dansklubb. Det kom att bli Bjuråkersstämmans höjdpunkt då de rockade in på scenen och bjöd på bugguppvisning i mästarklass. Tusen och åter tusen människor höjde deras medverkan till skyarna. Foto: Jan Olsson

bh-226-1989
Delsbo-buggarna svängde så det stod härliga till – ett mycket populärt inslag på Bjuråkers-stämman. Foto: Jan Olsson

bh-252-1989-tove
Tove Nilsson från Björsarv i Bjuråker – en skönsjungande ung hälsingebrud som med underbar stämma lät framföra just Hälsingesången.
Foto: Jan Olsson

bh-186-89
Gunhild Andersson visade hur man kunde tvätta förr i tiden och klappade friskt i plaggen med sitt trä.

bh-190-89 
Gök-Olle Jonsson, från Västansjö och Sven Olsson, från  Hästnäs, klöv ved.

bh-191-89
Visst var det musik i var buske. Här några munspelare som förhöjde stämningen bland sina vänner och åhörare.

bh-189-89
En gammal slängpolskas taktfasta toner kommer från ”Stor-Östen” Eriksson, Umeå, dragspel, Hans Bertzén, Sundsvall och Pelle Åström, Bergsjö fiol.

bh-192-89
Dragspel, fiol och gitarr – överallt hördes de glada gängen. Och musiken och glädjen den pågick till långt in på morgonkulan

bh-193-89
Ivar Hansson, från Havra i Bjuråker på magdeburgerspel

Alla dessa buskspel bakom stugor och knutar. Då både spelmän och lyssnare glömmer tid och rum.

Fortsättning följer i Bjuråkersstämman del 2

 

 

Rättelser och kompletteringar mottar vi varmt och tacksamt

Om du gillar den här sidan och vill stödja vårt arbete är en gåva eller en donation senare, mycket välkommen till Dellenportalens konto 6408-619 968 508 Handelsbanken Hudiksvall.
Du kan även Swisha din gåva till 073-600 42 78
Tack för din gåva – tillsammans kan vi glädja andra

Tack för ditt besök och välkommen åter!

Sammanställt av Åke Nätterö


Till toppen – Till Bjuråkersstämman 1990 -2020 till Bjuråkersstämman 2021 – 2024.

dellenportalen.se | Åke Nätterö | Anderbo 62 | 820 62 Bjuråker

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *